Analiza fundamentalna Forex: 12-09-2011

G7 nie zapewnia wsparcia.

Michael Derks, Główny Strateg FxPro.

Oficjalny komunikat z weekendowego spotkania ministrów i szefów banków centralnych G7 nie przyniósł żadnej prawdziwej inspiracji dla rynków. Podczas gdy przyznano, że „…można dostrzec wyraźne oznaki spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego” nie widać było wspólnego dążenia członków grupy do rozwiązania problemu, a tylko informowanie na temat działań pojedynczych krajów i deklarację „zrównoważenia i umocniena globalnego wzrostu”. Nie znamy tematu zakulisowych dyskusji i nie wiemy, jaką presję wywarto na poszczególne kraje aby dopełniły swoich zobowiązań. Nowy japoński minister finansów optował za podjęciem „śmiałych działań” związanych z dalszym umocnieniem jena, chociaż wydaje się, że jego słowa trafiły na jałowy grunt, bo jen był był najsilniejszą z walut azjatyckiej sesji. Spotkanie G7 dowiodło najwyraźniej, że grupa staje wobec wspólnych problemów, ale wdraża indywidualne rozwiązania.

Spowolnienie G7. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że członków grupy G7 więcej dzieli niż łączy. Potwierdzają to zarówno najnowsze dane z Kanady, jak i zeszłotygodniowa korekta w dół japońskiego PKB. Kanadyjskie dane z rynku pracy wykazały największy spadek zatrudnienia w ciągu prawie roku, prowadzący do wzrostu stopy bezrobocia z 7,2% do 7,3%. Trend spadkowy nie był zupełnie równy w przeciągu ostatnich dwóch lat, więc obecna zwyżka może być chwilowym wstrząsem w tej tendencji. Jednak ten wzrost wspiera wstrzymanie stóp procentowych , a jako że oprocentowanie banku centralnego wzrosło do 1%, możliwości poluzowania polityki monetarnej są większe niż reszty G7. Jednak Kanada jest w lepszej sytuacji niż USA, zwłaszcza na froncie zatrudnienia, które wróciło do szczytowych wyników sprzed kryzysu w pierwszej części roku. W USA pozostaje ono nadal na poziomie o 5% niższym.

Rosną spekulacje nt. niedotrzymania zobowiązań przez Grecję. Za kulisami spekuluje się nadal na temat przygotowania Niemiec na konsekwencje niespełnienia przez Grecję warunków wymaganych do kolejnej wypłaty środków na jej pakiet ratunkowy. Merkel ma dziś spotkać się z prezydentem Barosso aby przedyskutować grecki problem. Głównym źródłem niepokoju jest ewentualny wpływ porażki Grecji na niemieckie banki. Jednocześnie banki francuskie znajdują się w centrum uwagi, jako że okres oceny przez agencję ratingową Moody’s właśnie się kończy. Na celowniku agencji znajdują się trzy banki (BNP, Soc Gen i Credit Agricole), których wartość spadła w okresie oceny o połowę i grozi im obniżenie oceny wiarygodności kredytowej. W przeszłości presja na sektor bankowy często wpływała na kurs euro, który obecnie utrzymuje się ponad 1,35 po piątkowej klęsce.

Ruchome piaski na rynku FX. W piątek po raz kolejny nastąpiła agresywna wyprzedaż euro, które obecnie porusza się w dolnym rejonie przedziału 1,40-1.45, tak samo jak w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Biorąc pod uwagę pogarszający się kryzys długu publicznego, jak i kryzys bankowy w eurolandzie, słaby kurs euro nie jest specjalnie zaskakujący. Faktycznie, wielu komentatorów, wliczając w to nas, dziwiło się dlaczego oczekiwanie na spadek trwało tak długo. Osłabienie w zeszłym tygodniu miało szczególny wydźwięk, ponieważ SNB zadeklarowało chęć kupna nieograniczonej ilości euro, jeśli szwajcarska waluta okaże się na tyle silna, aby przesunąć się zbyt blisko poziomu 1,20. Waluta wspólnoty straciła również grunt pod nogami w stosunku do funta; para EUR/GBP spadła do rekordowo niskiej ceny w okresie dwóch tygodni i handlowano nią poniżej średniej kroczącej z 200 dni. W górę idzie natomiast dolar, którego indeks w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrósł o prawie 4%. Pakiet Obamy mający na celu stymulację rynku pracy zdecydowanie wzmocnił amerykańską walutę. Dodatkowo, dolar przyciąga kapitał szukający „bezpiecznej przystani”, ponieważ zarówno Szwajcarski Bank Narodowy jak i Bank Japonii zablokowały napływ krótkoterminowego kapitału, natomiast amerykańskie banki są postrzegane jako dużo lepsza alternatywa niż banki europejskie. Ostatnie dwa tygodnie były najlepsze dla dolara w tym roku. Teraz jest najkorzystniejszy moment na zajmowanie krótkiej pozycji w stosunku do amerykańskiej waluty. Interesujący jest również zniżkowy trend złota. Wielu analityków oczekiwało, że atrakcyjność złota zwiększy się jeszcze po dramatycznej interwencji SNB w zeszłym tygodniu. Jednak cena złota spadła o 50$ z wcześniejszej ceny maksymalnej i straciła prawie 5% od ogłoszenia SNB.

Sukces operacji “twist” daleki od pewności. Rozszerzenie zobowiązania do utrzymania niskich stóp zasadniczych (do dwóch lat) Federalnego Komitetu Otwartych Rynków) było z jednej strony bardzo zauważalne a z drugiej nieefektywne, ponieważ rynki tak czy inaczej nie były dalekie od ustalenia stóp na takiej wysokości. W innych okolicznościach krok ten wywarłby większy wpływ. Przed spotkaniem Fed 21-22 września, największą uwagę skupia “operacja twist” która polega na sprzedaży papierów wartościowych o krótszym terminie wymagalności i zakup długoterminowych, co przesunie stopy na krzywej rentowności, co z kolei spowoduje spadki oprocentowań korporacyjnych i hipotecznych. Nawet jeśli Fed nie zwiększy stanu posiadania obligacji skarbowych, to łatwość procesu ciężko nazwać „bułką z masłem”. Wynikiem będzie wypłaszczenie krzywej, które nałoży większą presję na bilansy banków żyjących z zaciągania pożyczek krótkoterminowych (których koszty wzrosną) i pożyczających na długie terminy. Więc nawet jeśli koszty kredytów spadną, to zasoby mogą znacznie się zmniejszyć, a banki będą musiały obniżyć wskaźnik ogólnego zadłużenia i zrezygnować z prowizji aby utrzymać proporcje kapitału. Operacja twist przeprowadzona później w tym miesiącu, może, tak samo jak ostatnia zmiana tonu wypowiedzi, być istotna w kontekście dodatkowych zmian w polityce Fed. Może jednak okazać się, że tak samo nieefektywnie spełni zadanie bodźca stymulującego ogólną aktywność.

Rzut oka w przyszłość.

Poniedziałek: JPN: Tertiary Industry Index (indeks branżowy), lipiec (oczekiwany 0.2%, poprzednio1.9%); IT: indeks produkcji przemysłowej , lipiec (oczekiwany 0.0%, poprzednio -0.6%).

Wtorek: UK: RICS House Price Index- zmiana cen domów jednorodzinnych, sierpień (poprzednio -22%); DCLG UK ceny nieruchomości , lipiec (poprzednio -2.0% rok do roku); Total Trade Balance (ogólny bilans handlu- eksport minus import), lipiec (oczekiwany -4.25mld GBP, poprzednio – 4.5mld GBP); CPI- indeks cen konsumenta, sierpień (oczekiwany 0.6% miesiąc do miesiąca i 4.5% rok do roku, poprzednio 0.0% i 4.4%); FR: CPI- indeks cen konsumenta, sierpień (poprzednio 1.9%); US: wskaźnik optymizmu NFIB Small Business, sierpień (poprzednio 89.9); Monthly Budget Statement, sierpień (oczekiwany -126mld USD).

Środa: JPN: produkcja przemysłowa, lipiec, f (poprzednio 0.6%); UK: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwany 35K, poprzednio 37.1K); ILO stopa bezrobocia , lipiec (oczekiwana 7.9%, poprzednio 7.9%); EC: produkcja przemysłowa w strefie euro, lipiec (oczekiwana 4.8%, poprzednia 2.9%); US: PPI0- indeks cen producenta, sierpień (oczekiwany -0.1% miesiąc do miesiąca, poprzednio 0.2%);sprzedaż detaliczna, sierpień (oczekiwany 0.2%, poprzedni 0.5%).

Czwartek: EC: miesięczny raport ECB; CPI- indeks cen konsumenta dla strefy euro, sierpień (oczekiwany 0.2% miesiąc do miesiąca i a2.5% rok do roku); UK: sprzedaż detaliczna, sierpień (oczekiwany -0.3%, poprzednio 0.2%); US: CPI-indeks cen konsumenta, sierpień (oczekiwany 0.2%, poprzedni 0.5%); saldo rachunków obrotów bieżących, 2 kwartał (oczekiwany -121mld USD, poprzedni -119mld USD); Initial Claims (nowe podania o zasiłki dla bezrobotnych) ; Empire Manufacturing (wskaźnik aktywności przemysłowej w rejonie NY, wrzesień (oczekiwany -3.9, poprzednio -7.7); produkcja przemysłowa, sierpień (oczekiwany 0.1%, poprzednio 0.9%); Philly Fed (aktywność biznesowa w 3 okręgu Fed) , September (expect -15.5, previous -30.7).

Piątek: EC: bilans handlowy strefy euro, lipiec (poprzednio EUR -7.4bln); US: zaufanie konsumentów wg. University of Michigan , wrzesień p (oczekiwany 56.6, poprzednio 55.7).

Analiza dostarczona i przetłumaczona przez FxPro. Pobierz raport w formacie pdf. Disclaimer.

 

Dodaj komentarz